تعمیر LCD لپ تاپ

یکی از  قسمت های حساس  لپ تاپ، صفحه نمایش آن است که در بسیاری از مدل های این دستگاه ظریف و شکننده است. مهمترین عنصر های یک لپ تاپ صفحه ی نمایش آن است به همین دلیل کمپانی های لپتاپ برای ساخت و طراحی آن حساسیت خاصی دارند.یکی از اغلب مسائل رایجی که برای صفحه نمایش لپ تاپ رخ می دهد، ترک خوردگی و یا  متوقف شدن صفحه نمایش بدون هیچ دلیل ظاهری می باشد.

با توجه به  مشکل به وجود آمده صفحه نمایش را می‌توان تعمیر کرد و یا در برخی موارد صفحه نمایش را جایگزین کرد. برای اینکه بدانیم  که آیا باید صفحه نمایش را عوض کرد یا نه ، می‌توان لپ تاپ را به یک مانیتور خارجی از طریق پورت VGA لپ تاپ متصل کرد.

در این صورت شما می توانید بفهمید مشکل لپ تاپ از کجاست، اگر لپ تاپ شما شروع به کار کرد و مانیتور وصل شده به آن روشن شد بدان معناست که مشکل تنها مربوط به صفحه نمایش است بنابراین باید صفحه نمایش را با LCD تعویض شود.

اگر صفحه نمایش لپ تاپ شما مشکی است و هنوز یک تصویر کم‌ نور در LCD لپ تاپ  مشاهده می شود ممکن است اینورتر لپ تاپ خراب شده باشد که به آسانی قابل جایگزین است. اگر خطوط مواج در صفحه نمایش خارجی نشان داده می‌شود احتمالا مشکل مربوط به مادربرد است که باید توسط شخصی که وارد است تعمیر شود و تا زمانی که مشکل رفع نشود صفحه نمایش شما کار نمی‌کند.اما اگر این نتیجه برای شما روشن شد که باید صفحه نمایش لپ تاپ را عوض کنید، برای عوض کردن کامل صفحه نمایش، نیاز به  پیچ‌گوشتی با سر کوچک و یک  آچار آلن دارید.

۱-  ابتدا باید باتری و تمام منابع برق  از لپ تاپ جدا شود.

۲- سپس باید کاور و پیچ‌های اطراف صفحه نمایش را باز کنید.

۳- توجه داشته باشید که سیم‌ها چگونه  بسته شده و مکان اتصال آنها کجاست.

۴-سپس پیچ‌هایی را که صفحه نمایش را نگه می‌دارد باز کنید.

۵- صفحه نمایش قبلی را دربیارید و سپس LCD جدید را  جایگزین کنید.

۶- سپس دوباره سیم‌ها، اتصال‌دهنده‌ها و پیچ‌ها را ببندید.

۷- کاور پشتی را قرار دهید و بدین ترتیب کار تمام می‌شود.

هنگامی‌ که لپ تاپ را به مانیتور خارجی وصل می‌کنیم اگر تصویری بر روی مانیتور مشاهده نشود باید قسمت‌های دیگر را امتحان کنیم. اکنون شما یک ال سی دی جدید بر روی لپ تاپ خود نصب کرده اید.

۴ روش تعمیر ، جا زدن و تمیز کردن دکمه های کیبورد لپ تاپ و کامپیوتر

یکی دیگر از اجزای مهم لپ تاپ  کیبورد آن است. این بخش شبیه  به  دیگر قسمت های کامپیوتر بعد از گذشت مدتی گرد و خاک را به خود جذب می کند و یا بر اثر کار کردن مداوم برخی از دکمه های آن گیر کرده و یا به صورت کلی کند خواهد شد. این مشکل می تواند به دلیل عدم رسیدگی به کیبورد، ریختن مایعات و مواد غذایی مختلف روی کیبورد و وارد شدن ضربه های شدید بهه کیبورد هنگام تایپ کردن ایجاد شود. اگر  در استفاده از کیبورد با این مشکلات مواجه شدید، می توانید از 44 روش زیر استفاده کنید.

چگونه دکمه های کیبورد لپ تاپ و کامپیوتر را تعمیر و پاکسازی کنیم؟

برای تعمیر دکمه های کیبورد کامپیوتر می توانیم مشابه با تعمیر دکمه های گیر کرده گوشی و تبلت عمل کنیم. با این تفاوت که کیبورد کامپیوتر معمولا بزرگتر است و لازم است قطعات از هم جدا شود.

تمیز کردن کیبورد با تکان دادن

اگر  دکمه کیبورد گیر کرده باشد و یا بر اثر گرد و خاک و ذرات مختلف کند شده باشد، اولین راه برای برطرف کردن این مشکل تکان دادن کیبورد است. بدین منظور مطابق با راهنمای زیر عمل کنید:

  1. ابتدا کیبورد را از برق بکشید  و لپ تاپ را کاملا خاموش کنید.
  2. کیبورد را برعکس (سر و ته) کنید. این کار را با حفظ زاویه مشخص انجام دهید تا محتویات داخل کیبورد جمع شود.
  3. به آرامی کیبورد را با زاویه مشخص تکان دهید.
  4. در صورتی که با تکان دادن کیبورد ذراتی از آن خارج شد، آن ها را تمیز کنید.
  5. مجددا دکمه های کبیبورد را تست کنید.

 

تمیز کردن کیبورد با اسپری هوا

در ابتدا باید  اسپری هوای فشرده از فروشگاه های لوازم الکتریکی خریداری کنید.

لپ تاپ را خاموش و اگر از کامپیوتر استفاده می کنید کیبورد را از کامپیوتر جدا کنید.

اسپری را مقابل کیبورد و دکمه های مختلف قرار دهید و هوای فشرده را اسپری کنید.

مراقب باشید قوطی را خیلی تکان ندهید.

ذرات خارج شده را با براش مخصوص برطرف کنید.

در آخر دکمه ها را تست کنید.

جا انداختن دکمه های کیبورد

یکی از دلایل گیر کردن دکمه های کیبورد  ذرات اضافی و مایعات  می باشند. برای جا انداختن دکمه هایی که کار نمی کنند به روش زیر عمل کنید:

ابتدا مایع یا هرگونه ماده خارجی که روی کیبورد ریخته شده است را پاک کنید. لازم است که با یادگیری کارهای لازم بعد از ریختن  مایعات روی کیبورد بلافاصله لپ تاپ را تمیز کنید تا احیانا آسیبی به بخش های داخلی آن مخصوصا  کیبورد لپ تاپوارد نشود.

با الکل و مقداری پنبه یا گوش پاک کن دکمه های کیبورد را پاک کنید.

بخش های بالایی کیبورد را با دستمال خشک کنید.

با استفاده از گوش پاک کن درز و کناره های هر دکمه رامی توانید تمیز کنید .انجام این کار برای دکمه های گیر کرده کیبورد ضروری است.

بعد از خشک شدن الکل و سایر مایعات، دکمه ها را مجددا تست کنید.

تمیز کردن کیبورد با جدا کردن دکمه ها

راه دیگری برای تمیز کردن کیبورد وجود دارد و آن  جدا کردن دکمه ها از کیبورد  می باشد. برای جدا کردن دکمه ها از پیچ گوشی های کوچک یا هر ابزار مسطح دیگری می توان  استفاده کرد. حتی می توانید با ناخن دکمه های ظریف تری را نظیر دکمه های لپ تاپ جدا کنید اما دقت در صورتی که احساس می کنید تخصص کافی برای اینکار را ندارید به تعمیرکار متخصص برایی باز کردن و جا زدن دکمه کیبورد مراجعه کنید.

برای جا زدن دکمه های کیبورد طبق راهنمای زیر عمل کنید:

اگر از لپ تاپ استفاده می کنید، دکمه های کیبورد شما با استفاده از یک واسط پلاستیکی ضعیف روی کیبورد فیکس شده اند که در نقش یک فنر برای بالا آمدن دکمه ها بعد ازفشار دادن است. این فنر های پلاستیکی در هر مدل لپ تاپ تفاوت دارند و متد ثابتی برای جدا کردن آن ها وجود ندارد. بنابراین بهتر است که با یک متخصص در این زمینه مشورت کنید.کیبورد های داس تنها باا کنجکاوی در دکمه ها و با زور جدا کردن دکمه ها قابل پاکسازی نیستند. برای این نوع کیبورد ها باید از گیره یا پنس های کوچکی استفاده شود که با فشار ناگهانی دکمه ها را جدا کند.

تمام دکمه های کیبورد را با هم جدا نکنید؛ این کار سبب سردرگمی شما حین اتصال مجدد دکمه ها به صفحه کلید میشود.

بعد از جدا سازی هر دکمه با استفاده از پنس یا خلال دندان قسمت های گیر کرده را فیکس کنید و ذرات را از محیط پاکسازی نمایید.

برای پاک کردن غبار از زیر هر دکمه از مقدای الکل با گوش پاک کن استفاده کنید.

قبل از جا انداختن  دکمه ها صبر کنید تا سطح زیرین کاملا خشک شود.

و در آخر هر دکمه را به آرامی در جای خود قرار دهید.

بعد از جا انداختن دکمه ها کیبورد را تست کنید و اگر مشکل همچنان رفع نشده بود موقتا با جا به جایی دکمه های خراب در کیبورد از آن استفاده کنید تا این که دریک زمان مناسب از تعمیرکار تخصصی کامپیوتر کمک بخواهید.

 

 

 

 

0/5 (0 Reviews)