نمایندگی رسمی تعمیرات ویدئو پروژکتور سونی

 

برای مشاوره و سفارش تعمیرات ویدئو پروژکتور تماس بگیرید

 

1

 

serviceir.com  66098417 -66030825

 

 

ویدیو پروژکتور یکی از پرکاربردی ترین وسایل جهت نمایش فیلم و عکس در منازل ومحیطهای آموزشی ودانشگاهها ومحیطهای عمومی میباشد به دلیل حجم بزرگ تصاویر بر روی سطوح باعث شده تصاویر به صورت قابل توجهی بزرگ شود هیچ تلویزیون به ابعاد ویدئو پروژکتور نمیتواند قابل رقابت باشد.

اصول کارکرد ویدئوپروژکتور

ویدئوپروژکتور  با استفاده از یک لامپ وات بالا با گرمای بالا مورد استفاده قرار میگیرد امروزه لامپهای لیزری با توجه به کیفیت نوروعمر بالا توانسته جایگزین خوبی نسبت به لامپهای قدیمی گردد.در تکنولوژی ویدیو پروژکتور از سه رنگ قرمز وسبز وآبی تشکیل شده است.ترکیب این سه رنگ طیفی از رنگها را به وجود میاورد. ویدئو پروژکتور براساس فاصله تصویر ومیزان نوریکه به صفحه تابیده میشود رزولوشن متفاوتی دارد.

اتصالات در تعمیرات ویدئوپروژکتور

ویدئو پروژکتور براساس پورتهایی که دارد میتواند به وسایل مختلفی متصل شود .در ویدئو پروژکتور پورتهای مختلفی نظیرvga-usb-hdmi-video-component-compositeوغیره وجود دارد.براساس نوع پورت میتواند به دوربین وتلویزیون وکامپیوتر وغیره متصل میشود. کابل کامپوزیت جهت استفاده در کنسولهای بازی وکامپیوترهای قدیمی که دارای این پورت میباشد مورد استفاده قرار میگیرد این کابل یک کانکتور تکی در یک طرف کابل ودر طرف دیگر کابل از سه فیش تشکیل شده است که به رنگهای زرد وسفید وقرمز میباشد . رنگ زرد برای انتقال تصویر ودورنگ سفید وقرمز برای انتقال صوت میباشد .کابل کامپوننت شبیه به کابل کامپوزیت میباشد با این تفاوت که برای پخش فیلمهای HD وکنسولهای بازی وموارد دیگر مورد استفاده قرار میگیرد کیفیت تصویر در این مدل کابل ها بهتر از کامپوزیت میباشد. کابل S-VIDEO نیز برای پخش فیلمهای ویدیویی مورد استفاده قرار میگیرد کیفیت تصویر در این کابل از کابل کامپوزیت بهتر است ولی نسبت به کامپوننت از کیفیت تصویر ورزولوشن پایین تری برخوردار است .کابل VGA جهت نمایش از طریق پورت کامپیوتر به ویدیو پروژکتور مورد استفاده قرار میگیرد.

کابل HDMI یکی دیگر از کابلهای بسیار خوب برای انتقال صدا و تصویر میباشد با استفاده از این کابل میتوانیم تا فاصله های بالا رانیز ساپرت کرد بدون اینکه ازکیفیت تصویر کم شود اکث گیرنده های دیجیتالی و لپ تاپ وکامپیوتر وکنسولهای بازی دارای چنین پورتی هستند که میتواند صدا وتصویر را با رزولوشن بالا به شمت ویدیو پروژکتور انتقال دهند .

پورت USB نیز یکی دیگر از پورتهای دستگاه ویدیو پروژکتور میباشد که در صورت مستقیم میتوان از فلش به کانکتور مربوطه متصل شد تا اطلاعات عکس یا فیلم را در دستگاه مشاهده کرد.عملکرد ویدیو پروژکتور بدین صورت است که ابتدا دیتا از طریق کابل مربوطه به برد اصلی انتقال داده میشود رنگ تصاویر در برد مخصوصی ساخته وترکیب میشود(ترکیب سه رنگ قرمز –سبز –آبی).

مزایا و معایب ویدئوپروژکتور ها

یکی از ایرادات رایج در ویدیو پروژکتور بهم ریختگی رنگ در پخش تصاویر وفیلم میباشد که این مورد مربوط به برد مخصوص که چرخه رنگ را تولید میکند میشود که در صورت عدم تعمیر بایستی تعویض گردد.اصولا به خاطر حساسیت ویدیو پروژکتورها نیاز به تعمیر ونگهداری این دستگاه میباشد.

گردوغبار یکی از عوامل نفوذی به داخل دستگاه وباعث آسیب رساندن به دستگاه میشود .معمولا روی کیفیت تصویر وچرخه رنگ اثر گذاشته ورنگ تصاویر دارای وضوح کمتری میشود که بطور معمول سالیانه بایستی دستگاه مورد نظر باز وتمام قطعات آن تمییز گردد.

یکی دیگر از ایرادات ویدیو پروژکتور آلارم چشمک زن روی دستگاه میباشد چراغ چشمک زن سبز یا قرمز میتواند به عواملی چون تایم تعویض لامپ ویا ایراد در برد پاور وچراغ آلارم ثابت قرمز میتواند مربوط به بخش مادر برد دستگاه باشد .عمر لامپ دستگاه معمولا بین 2500 تا 3000 ساعت میباشد که پس از ان رنگ تصویر کدر ویا تاریک میشود که بایستی لامپ دستگاه تعویض گردد استفاده از لامپ های نا مرغوب باعث اسیب رساندن به قسمتهای دیگر دستگاه از جمله مادربرد دستگاه میشود که هزینه تعمیر دستگاه دو چندان میشود بنابراین پیشنهاد میشود از لامپ اورجینال استفاده گردد.

یکی دیگر از ایرادات دستگاه ویدیو پروژکتور میتواند از تنطیمات دستگاه باشد وجود سیا وسفیدی در خروجی تصویر وهمچنین تایمینگ برنامه میتواند باعث قطع ووصلی وبی کیفیتی دستگاه گردد که بایستی پس از اطمینان از تنطیمات داخلی ومنوی دستگاه وارد سخت افزاری وعیب یابی قسمت بردها والمان های دیگر دستگاه شد.یکی دیگر از ایرادات دستگاه ویدیو پروژکتور قطعی ویا سوختگی فن های دستگاه میباشد که بایستی بلافاصله دستگاه خاموش شود به دلیل گرمای زیاد دستگاه ولامپ داخلی دستگاه باعث آسیب رساندن به لامپ وبردهای جانبی میشود که بایستی هردو فن تست ودر صورت سوختگی تعویض گردد.

بر اثر کارکرد با کلیدهای کنترلی دستگاه که برروی قاب دستگاه تعبیه شده است در صورت عمل نکردن کلیدها ابتدا بایستی کلیدهای دستگاه یک به یک تست شود تا از ارسال سیگنال به سمت برد پاور وبرد مین اطمینان حاصل کنیم تا در صورت خرابی کلید میبایست پک کامل سیستم کنترلی تعویض گردد.

ضمناً نمایندگی تعمیرات  سایر برندهای ویدئو پروژکتور  نظیر  :EPSON -PANASONIC-BENQ-MITSUBISHI-OPTOMA را با استفاده از متخصصین باتجربه خود تعمیر میکند. کلیه تعمیرات با گارانتی طلایی انجام  میشود.

تعمیرات ویدئو پروژکتور

یکی دیگر از خدمات تخصصی که در این مرکز صورت می گیرد تعمیرات ویدئو پروژکتور می باشد که در قسمتی جداگانه و به وسیله بروزترین تجهیزات صورت می گیرد. خدمات انجام گرفته در این مرکز به سبب برخورداری از بهترین تجهیزات و وجود زبده ترین متخصصان در امر تعمیر، به مدل ویژه ای از این دستگاه محدود نمی شود و شامل کلیه پروژکتورهای جیبی، چندرسانه ای، خانگی و پروژکتورهای بزرگ (مخصوص سمینارها و همایش ها) می باشد. استفاده کنندگان گرامی این محصول می توانند در صورتی که هر نوع اختلال و اشکال در کارکرد این دستگاه به وجود آمد به این مرکز و بخش تعمیرات ویدئو پروژکتور مراجعه کنند و از تخصصی ترین خدمات به منظور رفع ایراد دستگاه بهره مند شوند. کارشناسان این مرکز با صبر و شکیبایی مشکلات ایجاد شده در دستگاه را برای شما بازگو خواهند کرد و سپس راه حل مناسب را به منظور برطرف کردن ایرادات به شما ارائه می دهند.

روال ارائه خدمات در قسمت تعمیر ویدئو پروژکتور:

ابتدا ویدئو پروژکتور به وسیله کارشناسان بررسی و اشکالات دستگاه معلوم می شود.

بعد از عیب یابی ، هزینه ی تعمیر تخمین زده می شود و به مشتری اعلام می گردد.

در صورت تایید نهایی به وسیله مشتری ، روند تعمیر شروع می شود.

بعد از تعمیر ویدئوپروژکتور به مشتری اطلاع داده می شود و از دستگاه تست کامل به منظور سلامت محصول گرفته می شود .

کلیه قطعات استفاده شده در این مرکز، قطعات اصلی و اورجینال می باشد.

تعدادی از مشکلات ویدئو پروژکتور و طریقه رفع آن

1- ایجاد دونه دونه های کوچک بر روی تصویر :این مسئله که اغلب تصویر را مثل شب پر ستاره می کند به دلیل عمل نکردن آینه های DMD چیپ ایجاد می شود که مسئولیت بازتاب تصویر را دارند.

2- زرد بودن تصویر : این اشکال می تواند به سه علت رخ دهد.

  • در مرحله نخست باید کابل خود را بررسی کنید.
  • در مرحله بعدی اشکال از فیلتر رنگ آبی دستگاه اپتیک است که به منظور عوض کردن آن باید به متخصصین مراجعه کنید. اغلب این مدل فیلترها، جیوه ای می باشند که در اثر حرارت می سوزند.
  • مورد بعدی که می تواند سبب این اشکال شود چیپ تصویر روی برد اصلی دستگاه می باشد. چیپ های تصویر در دستگاه های 3lcd با چیپ تصویر در دستگاه های dlp تفاوت دارند مدل عملکرد آنها با یکدیگر تفاوت دارد.

3- داغ شدن دستگاه و خاموش شدن آن پس از مدتی: این مسئله به دو دلیل اتفاق می افتد:

  • سوختن حرارت سنج یا تمپرچر محصول که مسئولیت چک کردن دما را دارد . اگر این قطعه از دستگاه سوخته شود، دستگاه تصور میکند که حرارت دستگاه بالاست و این ارور را می دهد.
  • کارنکردن فن دستگاه : از کار افتادن فن دستگاه به دو شکل صورت می گیرد. یکی اینکه فن دستگاه کلا خراب بوده و نچرخد. و دیگری اینکه فن دستگاه با دور تعیین شده نچرخد .تعمیرکاران دستگاه ویدئو پروژکتور در صورتی که توجه کرده باشند اغلب فن های دستگاه ها ویدئو پروژکتور 3 سیم دارد که یکی از سیم های آن به نام سیم فرمان یا دورخوان می باشد که به وسیله آی سی های روی برد اصلی تعداد دور فن دستگاه خوانده میشود و در صورتی که تعداد دور کم باشد دستگاه ارور تمپ یا حرارت می دهد.

4- رنگ پریدگی دستگاه : پرش رنگ با پرش تصویر کاملا با یکدیگر فرق دارند . پرش رنگ به دلیل اشکال در قطعه ای به اسم کالرویل می باشد که در سرعت چرخش آن ایراد وجود دارد.

5- لرزش تصویر : اغلب این اشکال به دلیل وجود نوسان در ولتاژ ورودی دستگاه می باشد. از دیگر دلایل این مورد ایجاد اشکال در چیپ تصویر می باشد .

6- به طور کلی دستگاه روشن نشود و برق در دستگاه وجود ندارد: این اشکال به دو شکل وجود دارد، یکی اینکه دستگاه روشن شود یعنی چراغهای دستگاه روشن است ولی نور وجود ندارد و مورد دیگر هم به طور کلی برق در دستگاه نمی آید و چراغ دستگاه روشن نمی شود. که تعمیر این دو با یکدیگر متفاوت است.

7- تصویر vga و hdmi به وسیله ویدئو پروژکتور پخش نمی شود. این اشکال در اکثر دستگاه های ویدئو پروژکتور ایجاد می شود .در این هنگام باید به صورت زیر اقدام کنید:

در مرحله نخست از تطبیق رزولوشن پخش دستگاه منبع و ویدئو پروژکتور اطمینان کسب کنید. دوم از کابل تصویر خود vga یا hdmi خود اطمینان حاصل فرمائید. در مرحله سوم باید به وسیله کارشناس با تجربه صورت گیرد. درب دستگاه را باز کرده و مطمئن شوید که پرت پخش تصویر در دستگاه قطعی نداشته باشد. اگر دستگاه درست نشد باید برد اصلی دستگاه را بررسی کنید.

8- تصویر دستگاه ضعیف است

9- در تصویر خط های رنگی به صورت عمودی و افقی وجود دارد.

10- دستگاه پیام تمام شدن عمر لامپ را می دهد.

11- دستگاه پیغام اخطار سرویس یا تمیز کردن فیلتر می دهد.

12- کنار نوشته های تصویر سایه یا همان نوشته با رنگ دیگر مانند سبز ، قرمز و زرد است.