تعمیر پنل تلویزیون ال ای دی و ال سی دی

اصلی ترین قطعه و گرانترین بخش تلویزیون های LED و LCD پنل و یا همان صفحه نمایش است که بیشتر  ارزش یک تلویزیون را دارا می باشد. این مسئله باعث شده تلویزیون هایی که در این بخش مشکل پیدا می کنند برای تعویض پنل با مشکل هزینه تعمیرات تلویزیون مواجه شوند. پنل شکسته در تلویزیون های ال ای دی و ال سی دی قابل تعمیر نیست ولی عیب های دیگری که درر قسمت پنل تلویزیون ها به وجود می آید قابل تعمیر است و هزینه بسیار پایین تری  نسبت به تعویض پنل تلویزیون دارد. تعدادی از عیوب و روش های تعمیر پنل تلویزیون ال ای دی و ال سی دی:

آبخوردگی پنل تلویزیون

اکثر مراجعین از شنیدن این عبارت تعجب می کنند و تصور می کنند که منظور  ریخته شدن یک لیوان آب روی تلویزیون است در صورتی که آبخوردگی پنل تلویزیون های ال ای دی و ال سی دی عبارتی است که برای نفوذ مایعات پاک کننده مانند شیشه شوی از فاصله بسیار کم بین قاب و صفحه نمایش تلویزیون استفاده می شود. در هنگام تمیز کردن تلویزیون به علت اسپری کردن مستقیم مایع پاک کننده روی صفحه ، این مایعات از پایین پنل وارد دستگاه شده و به دلیل قرار گرفتن فلت های منتقل کننده اطلاعات تصویر در زیر پنل تلویزیون باعث اتصال پین های مختلف این فلت ها بهه هم می شوند که بعضی از آنها ولتاژ و برخی دیگر اطلاعات تصویر نیز می باشد.

معمولا این مایعات  رسانا  هستند و رسیدن مایعات رسانا به فلت های انتقال تصویر باعث ایجاد جرقه ، سولفاته مدار و سوختگی فیزیکی این مدارات ظریف و حساس نیز می شود و باعث عیوب ظاهری زیادی می شود که خطوط رنگی عمودی ، ایجاد نوارهای سفید و یا مشکی روی تصویر، تفاوت روشنایی در دو نیمه راست و چپ تلویزیون ازرایج ترین آنهاست و حتی در بعضی مدلها مثل سری EX در سونی آبخوردگی پنل باعث معیوب شدن برد T.CON که پردازنده نهایی اطلاعات تصویر است می شود و با معیوب شدن این برد عیب یاب داخلی دستگاه روشن شده و تلویزیون پس از روشن شدن دوباره خاموش می شود. در تلویزیون های سونی در صورت آسیب دیدن برد t con تلویزیون خاموش شده و چراغ استند بای شروع به چشمک زدن می کند . تعداد چشمک در این ایراد 5 چشمک است.

اولین و مهمترین کاری که در هنگام آبخوردگی پنل تلویزیون باید انجام داد اینست  که تلویزیون را روشن نکنیم چرا که در اکثر  تلویزیون هایی که در بخش تعمیر تلویزیون برای تعمیر آبخوردگی پنل مراجعه می کنند شاهد پیشرفت و افزایش محدوده ایراد از پنل تلویزیون به سایر بخش ها مانند برد تی کان و یا عدم امکان تعمیر قطعاتی که قبل از استفاده و روشن کردن مجدد آن  امکان تعمیرر آنها وجود داشته است.

سیاه شدن و دو تایی شدن تصویر تلویزیون از یک طرف

در تلویزیونهای سامسونگ و یا پنل های تولید شده توسط سامسونگ که در برندهای دیگر استفاده شده این ایراد بیشتر وجود دارد و ابتدا یک سوم بالای تصویر در سمت راست یا چپ دچار این حالت می شود و پس از مدتی استفاده به مرور زمان نصف و سپس تمام تصویر تلویزیون دچار این حالت می شود. در روزهای اول ایجاد شدن این ایراد  با کمی کار کردن تلویزیون عیب برطرف می شود که باعث می شود بیشتر مصرف کنندگان از تلویزیون در همان حالت  استفاده کنند تا اینکه ایراد به حد زیادی پیش می رود که در این صورت باید هزینه  برای تعمیر تلویزیون بیشتر می شود.

کند شدن تصویر تلویزیون

این ایراد بیشتر در تلویزیون های سامسونگ و سونی دیده می شود و تصاویر به حالت اسلوموشن نمایش داده می شود و یک هاله ای از تصویر قبلی در تصویر بعدی دیده می شود. این کند شدن تصویر به دلیل عدم واکنش صحیح پنل به اطلاعات وارد شده و پاسخگویی پیکسل ها نیز می باشد.

تفاوت LCD و LED در چیست ؟

پنل تلویزیون های LCD و LED تقریبا مشابه هستند.در پنل LCD هر پیکسل از سه سلول با رنگ های اصلی ولی از جنس کریستال مایع تشکیل شده که پس از عبور جریان هر سلول کریستال متناسب با جریان پلاریزه شده، و رنگ های تصویر را تشکیل می دهند ولی بدلیل اینکه این سلول ها, نوری از خود ساطع نمی کنند با قرار دادن یک صفحه نورانی پشت پنل تصویر ایجاد می شود.

در حال حاضر دو نوع LED backlight وجود دارد :

Direct: که سازنده روی بخشهای صفحه تصویر کنترل بیشتری برای ایجاد تصویر بهتر دارد و در مرکز و پشت صفحه تصویر قرار می گیرد.

Edge: که LED ها را کنار هم و دور صفحه تصویر زیر قاب تلویزیون قرار داده اند و در داخل پنل آینه ای است که باعث می شود نور  به صفحه تصویر تابیده شود .این فناوری برای تولید تلویزیون های باریک تر استفاده می شود که امروزه در حال تولید بیشتر  این نوع می باشند.که همین  نوع از ال ای دی ها هستند.

کنتراست

در پنل LCD بدلیل وجود صفحه نورانی پشت پنل عبور پرتو های نورانی ازدرون پیکسل ها در LCD بوجود آوردن تصویر با کنتراست بالا را مشکل کرده زیرا در هر صورت مقداری نور از بین پیکسل ها نشت کرده و سیاهی کامل را رفع می شود. همینطور نشتی نور، خلوص رنگ را  تحت تاثیرمی گذارد. در LCD های تولید شده هر روز این ضعف جبران شده و رو به بهبود رفته است.در LED نشت نور تقریبا وجود ندارد که باعث می شود ‌نقاط سیاه را تاریکتر کرده که برای چشم عمیق تر به نظربرسد و همچنین رنگهای روشن و سفید، براق و واضح باقی می مانند. نتیجه اینکه کل تصویر کاملا طبیعی تر دیده می شود.

زاویه دید

یکی از مشکلات پنل LCD در مدل های اولیه زاویه دید بوده است. وقتی شما از کناره‌ها به تصویر تلویزیون نگاه می‌کردید، دارای سطح روشنایی و رنگها متفاوت بود. تا حدود زیادی از این مسئله  حل شده و شما می‌توانید تلویزیون‌هایی با زاویه دید ١٧٨ درجه در بازار پیدا کنید.درپنل  LED  این مشکل حل شده است و تصاویر مانند پلاسما دارای عمق می باشد یعنی هر چه از آنن دورتر شوید گویا وضوح تصویر کم نشده و تصویر واضح و نمایان نیز می باشد.

پخش تصاویر با حرکت سریع

در پنل LCDمشکل زمان پاسخ‌ دهی وجود دارد. یعنی  طول می‌کشد تا پنل LCD بتواند یک فریم را جایگزین فریم قبلی کند. این مسئله باعث می‌شود به هنگام پخش تصاویری که دارای صحنه‌هایی با حرکت سریع هستند، سایه‌ای از فریم قبلی روی صحنه ایجاد شود. هر چند این مسئله هم به مرور در حال بر طرف شدن است و با ساخت مدل‌هایی با زمان‌های پاسخ‌ دهی کمتر از هشت میلی‌ثانیه  باعث رفع این مشکل می شود.در LED ها دیگر مشکل محو تصاویر در حرکت های سریع که در LCD ها وجود ندارد.چرا که هر حرکتی در تصویر ابتدا آنالیز شده و بعد تنظیم می شود. در نتیجه در هر حرکتی تصویر صاف و تیز و روان خواهد بود.

اندازه

پنل LCD در اندازه‌های بزرگ هزینه  بیشتری دارد. از این رو برای اندازه‌های زیر چهل اینچ LCD و برای اندازه‌های بالای شصت اینچ Plasma مورد استفاده قرار می گیرد.

مصرف توان

LCD به دلیل داشتن منبع نور جداگانه‌، برای تولید نور انرژی زیادی صرف نمی‌کند.LED انرژی بسیار کمتری از LCD مصرف می کند.چرا که منبع نور آن از مجموعه ای از LED ها تشکیل شده است و LED نیز برای روشن شدن انرژی بسیار کمتری استفاده می کند.

تعمیرات پنل تلویزیون

تعمیرات پنل تلویزیون یکی از خدمات تخصصی ارائه شده در این مرکز می باشد که به سبب مهارت و تخصص کارشناسان حاضر در این مرکز در بالاترین و مناسب ترین سطح کیفی صورت می گیرد. به علت وجود تجهیزات به روز و هوشمند در این مرکز امکان تعمیر، ترمیم و تعویض قطعات انواع پنل تلویزیون مهیا شده است. مهندسان و کارشناسان در این مرکز با در اختیار داشتن تجهیزات پیشرفته، توانایی برطرف کردن و حل کلیه مشکلات و عیوب ایجاد شده در این دستگاه را دارند.

بعضی مشکلات متداول در پنل های تلویزیون، علت این اشکالات و نحوه تعمیر آنها بیان شده است.
ایجاد هاله سیاه بر روی تصویر و خاموش و روشن شدن تلویزیون
به منظور تعمیرات پنل تلویزیون در این حالت باید بک لایت به طور کامل تعویض گردد. دلیل این اشکال آن است که در بک لایت پس از مدتی ال ای دی های تلویزیون شروع به خاموش شدن می کنند و هاله‌ای سیاه برروی تصویر ایجاد می شود.

دوتایی شدن تصویر و تاریک و روشن شدن آن از بالا
این مشکل در بخش پنل (صفحه نمایش) به وجود می آید و در این شرایط تعمیرات پنل تلویزیون احتیاج به حضور کارشناس تعمیر دارد.

قطع شدن تصویر پنل تلویزیون
به طور معمول قطع شدن تصویر تلویزیون به علت خرابی برد تی کان –یعنی آخرین مرجع پردازش تصویر – است. توجه داشته باشید که در این حالت نور زمینه و یا بک لایت وجود دارد. این اشکال بیشتر در تلویزیونهای LCD دیده می‌شود.

روشن شدن تلویزیون و توقف تصویر پس از چند ثانیه
دلیل بروز این اشکال را می توان در برد بک لایت و LED های داخل پنل که نور بک لایت را می سازند، جستجو کرد. پیشنهاد می شود در صورت ایجاد این مشکل در دستگاه، تعمیرات پنل تلویزیون را به کارشناسان مربوطه واگذار نمایید.

صدا نداشتن تلویزیون علی‌رغم وجود تصویر
این مشکل بیشتر مرتبط با قسمت بک لایت تلویزیون است و دلیل آن را باید در این قسمت از دستگاه جستجو کرد. خرابی بک لایت در تلویزیون های ال ای دی شایع است.

روشن و خاموش شدن تلویزیون
مشکل روشن و خاموش شدن تلویزیون در اغلب موارد به دلیل اشکال در مین برد تلویزیون می باشد. راه حل برطرف کردن این مشکل که منجر به تعمیرات پنل تلویزیون می شود عبارت است از: تعویض نرم افزار تلویزیون، تعویض آی سی حاوی نرم افزار، تعویض قطعات مربوط به قسمت حافظه تلویزیون و در آخر تعویض کامل مین برد تلویزیون.

تأخیر در روشن شدن تلویزیون
دیر روشن شدن تلویزیون ها معمولا در مدلهای ال سی دی دیده می شود. این مشکل اغلب به علت وجود ایراد در قسمت پاور برد دستگاه است. در این اشکال، بعد از دقایقی روشن ماندن و چشمک زدن چراغ استندبای تلویزیون روشن می‌شود و به مرور این زمان افزایش می یابد و در آخر با صدمه رسیدن به قسمت مین برد تلویزیون به خاموشی کامل فرو می‌رود. تعمیرات پنل تلویزیون در صورت بروز این اشکال نیاز به حضور کارشناسان تعمیر دارد.

خیس شدن پنل تلویزیون
در صورت خیس شدن تلویزیون باید سریعا دستگاه را خاموش کرده و از روشن کردن دوباره آن خودداری کنیم. اگر تلویزیون در هنگام خیس شدن خاموش است آن‌ را به همان صورت رها کرده و به اصلا روشن نکنیم زیرا پنل های ال سی دی و ال ای دی بسیار در برابر رطوبت آسیب پذیر هستند.

استند بای تلویزیون و خارج نشدن از این حالت
اگر این مشکل به وجود آمد ، به منظور تعمیرات پنل تلویزیون باید بورد پاور را مورد بررسی قرار داد. در صورت سالم بودن این قسمت این احتمال وجود دارد که مین برد دستگاه دچار مشکل شده باشد.

تعویض و تعمیر پنل تلویزیون
تعویض پنل شکسته تلویزیون یکی دیگر از سرویس های ارائه شده در این مرکز می باشد که به وسیله گروهی از مجرب ترین کارشناسان این بخش و با استفاده از به روزترین تجهیزات صورت می گیرد. به طور معمول عوض کردن پنل تلویزیون گزینه انتخابی افرادی می باشد که میزان بالای خرابی به وجود آمده در پنل تلویزیون‌شان، امکان تعمیر آن را منتفی می سازد. در اغلب موارد نیز دارنده دستگاه متوجه می شود که هزینه تعمیر پنل معیوب، برابر با هزینه خرید یک پنل جدید است، در نتیجه تصمیم به تعویض پنل تلویزیون می گیرد. لازم به ذکر است در صورت شکستگی پنل تلویزیون، امکان تعمیر وجود ندارد و فقط گزینه تعویض پنل شکسته می باشد. می توان گفت تعمیرات پنل تلویزیون از خطوط قرمز حوزه تعمیرات تلویزیون است. زیرا هم هزینه بالایی دارد و هم قطعات جایگزین این دستگاه معمولا در دسترس نیست و از طرف شرکت های سازنده عرضه نشده است.

تعمیر پنل

در ابتدا ساختار پنل در تلویزیونهای LED , LCD و Plasma را بیان می کنیم. در تلویزیون های LED و LCD پنل تلویزیون شامل صفحه اصلی یا ماژور می باشد که بر روی یک صفحه یا پلیت اصلی دستگاه قرار می گیرد و در پشت آن لامپهای قسمت بک لایت قرار دارد و در میان آنها صفحات پولاریزه نور وجود دارد که موجب توزیع و پراکندگی نور لامپهای بک لایت می شود و سبب یکنواختی نور در کل سطح پنل می شود. زمانی که ضربه ای به صفحه نمایش تلویزیون وارد شود و سبب شکسته شدن ماژور شود، دیگر قابل تعمیر نیست. ساختار ماژور به صورتی است که در هیچ برند و مدلی قابل تعمیر نیست و تنها باید عوض شود ولی در صورتی که تنها به ماژور صدمه رسیده باشد می توان فقط همان ماژور را عوض کرد و به منظور صرفه جویی در هزینه تعمیرات تلویزیون از بک لایت و صفحات پولاریزه قبلی استفاده کرد.

تعمیر پنل تلویزیون پلاسما

شکستگی پنل تلویزیون در پنل های پلاسما به دلیل تفاوت در ساختارشان به صورت دیگر می باشد. در این تلویزیون ها بک لایت وجود ندارد و پنل تلویزیون پلاسما به شکل کپسولی شیشه ای می باشد و آسیب به پنل تلویزیون موجب شکسته شدن این کپسول و غیر قابل استفاده شدن آن می شود. در این تلویزیونها فقط یک راه تعمیر در زمان ضربه خوردن به پنل وجود دارد و آن عوض کردن کامل پنل است.

به طور کلی باید گفت که مشکلاتی که در اثر ضربه و دلایل مشابه (خدشه یا ساییدگی) در پنل تلویزیون به وجود می آید قابل تعمیر نمی باشد و به منظور تعمیر تلویزیون در این هنگام فقط باید پنل تلویزیون را به طور کامل عوض کرد . پنل تلویزیون شامل یک مجموعه قطعه است که دارای سینی فلزی و بیس اصلی و لامپ های بک لایت و صفحات پولاریزه نور بک لایت و صفحه نمایش اصلی (لیکوئید) است. اگر پنل موجود باشد به منظور کاهش هزینه می توان قسمت لیکوئید را عوض نمود . این در صورتی است که صدمه وارد شده شدید نباشد و موجب صدمه رساندن به صفحات پولاریزه نشده باشد.

تعمیر پنل تلویزیون ال ای دی و ال سی دی در بیشتر موارد آسیب های مشابه و یکسانی ایجاد میکند ولی در عمل به سبب ظرافت بیش از اندازه و ارتباط های میکرومیلی متری شاید هیچ دو تعمیری وجود نداشته باشد که کاملا یکسان باشد. تعمیر پنل تلویزیون ال ای دی و ال سی دی روشهای گوناگون دارد و آسیب ظاهری آنها با یکدیگر تفاوت دارد .

 

0/5 (0 Reviews)