خراب شدن هارد دیسک

هارد از یک یا چند صفحه گرد تشکیل می شود که خط های مغناطیسی روی آن وجود دارد و وظیفه حمل اطلاعات را برعهده دارد. هد ها نیز وظیفه خواندن اطلاعات ذخیره شده بر روی صفحه ها را دارا می باشند.

سر انجام عمر هارد دیسک ها به اتمام می رسد زیرا وسایلی مکانیکی هستند و بالاخره فرسوده می شوند. دلیل خرابی هارد دیسک قبل از زمان فرسودگی، آسیب فیزیکی می باشد ؛ مثل ضربه و تکان خوردن در زمان فعالیت یعنی هنگامی که هد ها دارند اطلاعات را می خوانند یا می نویسند چون در این هنگام هد در فاصله کمی از صفحه قرار دارد و تکان و ضربه باعث برخورد آن ها شده و هارد دیسک را دچار مشکل می کند.

Head crash

خرابی هارد به دلیل اینکه نوک هد با سطح بسيار حساس صفحه برخورد می کند. این اتفاق هم صفحه و هم هد را دچار مشکل می کند و باعث آسیب به هر دو می شود. البته امروزه مقاومت درایوها بیشتر شده است. جهت جلوگیری از این اتفاق بهتر است در زمان روشن بودن سیستم را جا به جا نکنید به خاطر همین موضوع حفاظت هارد لپ تاپ خیلی زیادتر از هارد کامپیوتر های رومیزی می باشد.

موتور الکتريکي

این وسیله موظف به چرخاندن صفحات می باشد که یکی دیگر از علت های خرابی هارد است.این ایراد پس از استفاده طولانی مدت از هارد اتفاق می افتد. ایجاد نقص در موتور محرک و خراب شدن اهرم های نگهدارنده موجب پایین اومدن کارایی و بروز ایجاد هایی در نوشتن و خواندن می گردد.