خرابی هارد دیسک

از شایع ترین مشکلات سخت افزار در کامپیوتر و لپ تاپ، خراب شدن هارد دیسک می باشد.احتمال خراب شدن هارد دیسک در لپ تاپ ها بیشتر از کامپیوترها می باشد. گاهی با ضربه زدن یا پرت کردن لپ تاپ حتی به آرامی، احتمال دارد هارد دیسک خراب شود.

علائم

لپ تاپ مثل همیشه شروع به کار می کند ولی با بالا آمدن ویندوز، صفحه نمایش آبی میشه و هشدار های عجیب روی صفحه بالا میاد. این خطا ها همه نشان دهنده مشکلات سخت افزاری می باشد. برخی اوقات این مشکلات فقط با اسکن کردن هارد دیسک برطرف می شود. در بیشتر از 50 درصد مواقع این خطاها نشان می دهد که هارد دیسک در حال خراب شدن است و به احتمال زیاد مشکل bad sector می باشد.

به طور معمول لپ تاپ با وجود اینکه نوار آبی در حال حرکت می باشد، به نظر می آید که ویندوز در حال بالا آمدن می باشد، اما در صفحه اول ویندوز متوقف می شود بنابراین هارد دیسک باید عوض شود. لپ تاپ به طور معمول شروع به کار میکند، با وجود اینکه نوار آبی در حال حرکت است و به نظر می رسد که ویندوز در حال بالا آمدن است اما در صفحه اول ویندوز متوقف می شود. در این حالت هارد دیسک باید تعویض شود. زمانی که لپ تاپ شروع به کار میکند با وجود اینکه صدای کار کردن آن را میشنوید و انتظار می رود که الان شروع به کار کند، اما متوقف می شود. این مورد یکی دیگر از دلایل خرابی هارد دیسک می باشد.

در اکثر موارد لپ تاپ به صورت معمولی و ساده شروع به کار میکند و به نظر میرسد که همه چیز عادی باشد. در تعداد محدودی از موارد تخته مدار هارد دیسک سوخته و یا خراب شده. پس لپ تاپ کار نمی کند مگر هارد دیسک آن تعویض شود. روش های گوناگونی برای شناختن و برطرف کردن خرابی وجود دارد. چنانچه عیب ها از نرم افزار باشد؛ هارد دیسک هنوزم کار می کند. با این حال بدانید که هنوزم احتمال دارد این از نشانه های خرابی سیستم باشد پس روزانه نسخه پشتیبان فراهم کنم.

هارد دیسک را برای برررسی خطا ها هر چند وقت یک بار و یا هر هفته بررسی کنید. چک شدن هارد دیسک بین 30-40 دقیقه تا بیشتر از 2 ساعت زمان نیاز دارد. پس در زمانی که به لپ تاپ نیاز ندارید،این کار را انجام دهید.

0/5 (0 Reviews)