نرم افزار موبایل

خانواده بزرگ گوشیهای موبایل تنوع نرم افزاری زیادی دارند هم اکنون شرکتهای متعددی در بازار گوشیها با هم رقابت دارند .برندهای متعددی در بازار گوشیها با هم در حال رقابت هستند . که هرکدام با باکس های مختلفی نیاز به فلش شدن دارند بطور مثال باکسATF برای سرویس دهی سری گوشیهای نوکیا کاربد دارد وبه راحتی توسط نرم افزار مربوطه میتوان نرم افزار داخل این سری از گوشیها را احیا کرد.باکس دیگری که کاربرد فراوان در خانواده گوشیهای سامسونگ دارد باکسZ3X میباشد توسط ابن باکس میتوان گوشیهای سامسونگ را فلش کرد .ایرا

برای تعمیر موبایل خود نیاز است که آموزش مقدماتی راجع به شناخت قطعات وطریقه تست قطعات را بدانیم در ساختار سخت افزار موبایل ها از قطعات مختلفی شامل انواع مقاومت ودیود وخازن های AC,DCوهمچنین انواع اپتی کوپلر وآیسی های تغذیه ومین وآمپلی فایر و ترانزیستور تشکیل شده است.

واین قطعات با نقشه وبلوک دیاگرام خاصی بهم مرتبط شده است بنابراین ساختار پیچیده ای را تشکیل داده است

  1. مرحله اول: دانشجویان باید شناخت قطعات وتست انها رابصورت جداگانه آموزش ببینند .
  2. در مرحله دوم: عملکرد هر کدام از قطعات در کنار قطعه دیگر را باید بدانند.
  3. مرحله سوم :تجمیع این قطعات باهم وچیدمان آنها طوری باید صورت گیرد تا در خروجی کار یک محصول درستی را به ما نشان دهد.
  4. مرحله چهارم: دانشجویان بایستی اصول نقشه خوانی را نیز آموزش ببینند.

برای آموزش مرحله اول :ابتدا بایستی اصول الکترونیک پایه را بطور کامل گذرانده تا از نظر ظاهری وفیزیکی قطعات را شناسایی وتست نمایند تا قطعه سالم را از معیوب تشخیص دهند.

تست قطعات عمدتاً با وسیله مولتی متر وخازن سنج وتستر های مختلف ایسی امکان پذیر است .بطور مثال برای تست یک مقاومت بایستی توسط مولتی متر روی رنج مقاومت قرار داده وسپس دو سر مقاومت را با مولتی متر اندازه گیری کنیم در صورت داشتن اتصال کوتاه ویا رنج بی نهایت مقاومت خراب میباشد. روی قطعه مقاومت نوارهای رنگی وجود دارد که هر کدام از نوارها مستلزم عدد ونمایش خاصی از رنج مقاومت میباشد رنگهایی که در مقاومت وجود دارد عبارتنداز : ( سیاه – قهوه ای – قرمز – نارنجی –زرد – سبز –آبی – بنقش-خاکستری – سفید) که به ترتیب با اعداد (0-1-2-3-4-5-6-7-8-9) تعریف میشوند.اگر روی مقاومتی مثلا” رنگ قرمز – قرمز  – سیاه بود رنج مقاومت عدد (220)رانشان میدهد که واحد مقاومت اهم میباشد.بعبارتی 220 اهم.

بعد از نوارسوم نوارهای دیگری جهت تلورانس مقاومت (طلایی-نقره ای و..) وجود دارد که تلورانس مقاومت ها را نشان میدهد (مثلا” 2±).بنایراین اصول یادگیری مقاومت را بطور خلاصه آموزش داده شد.نکته دیگر که بایستی بدانیم وجود این مقاومت ها در مدار واتصال انها با قطعات دیگر در رنج اندازه گیری آنها تاثیر میگذارد بنابراین اگر مقاوتی را با مولتی متر اندازه گیری کردیم وبا توجه به رنگهایی که روی مقاومت وجود داشت همخوانی نداشت بایستی یک پایه از مقاومت را از مدار خارج کنیم تا بتوانیم تست دقیقی از مقاومت داشته باشیم. ولی این مسئله در مقاومتهایSMDامکان پذیر نمیباشد چرا که به دلیل کوچک بودن قطعه عملا” امکان خارج کردن ان میسر نمیباشد بنابراین بصورت سعی وخطا وتست های مکرری که از مقاومتها داشتیم میتوانیم صحت سالم ویا خراب بودن مقاومت را از هم تفکیک کنیم. لذا تجربه ومدت زمانی که روی انواع بردها وقت گذاشته تضمینی برای سالم یا خراب بودن قطعه را به ما نشان میدهد.کلاسهای آموزشی که در شرکت برگزار میشود به دو صورت برای دانشجویان وجود دارد. ابتدا در طول هفته روزهای زوج ویا فرد ودوم: در پایان هفته بصورت فشرده تر در روزهای 5شنبه وجمعه بر گزار میگردد. لذا گذراندن پایه الکترونیک از اهمیت واولویت خاصی برای دانشجویان برخوردار است.

تشریح سخت افزار یک موبایل بطور خلاصه

آیسی تغذیه ،آپشن هایی که به تغذیه وصل میشود شامل :بلندگو-صدای زنگ – میکروفون –باتری – سویچ یا کلید پاور – دستگاه شارژ – بلوک مدار RF – بلوک مداربلوتوث – تاچ وlcd- آیسی cpu – وآیسی های آمپلی فایر – آیسی های رم ورام –mmc- وفلش وغیره.

تست آیسی تغذیه مهمترین قسمت سخت افزاری موبایل میباشد چراکه کل ولتاژ ساخته شده وارد قسمتهای مختلف موبایل میشود بنابراین نداشت ولتاز تغذیه عملا” کار نکردن هیچکدام از قسمتهای ارتباطی با ایسی میباشد وعمل نکردن آپشن هایی که بصورت تک تک به تغذیه وصل میشود بایستی بصورت جداگانه تست وعیب یابی شود. بطور مثال اگر بلندگوی موبایلی دچار قطعی باشد ابتدا باید از راس کار شروع به عیب یابی کنیم یعنی ابتدا خود بلندگو را تست اهمی میکنیم درصورت داستن اهم یک پله به عقب تر میرویم وقطعه قبلی آنرا که در نقشه وجود دارد را تست میکنیم وهمینطور پله پله به عقب رفته تا نقطه قطعی مدار یا خرابی را شناسایی کرده وتست مینماییم .به این روش اصول عیب یابی مدار گفته میشود امید است توانسته باشیم یک شماتیک کلی از ساختار موبایل را تشریح کرده باشیم تا در آینده بتوانیم پاسخگوی بیشتری به سوالات دانشجویان عزیز باشیم.

نکات آموزش سخت افزارهای موبایل

در  آموزش سخت افزارهای موبایل ابتدا بایستی با ساختار سخت افزارهای موبایل آشنایی پیدا کنیم که ساختار سخت افزار موبایل خود از قطعاتی از جمله دیود و خازن و انواع آیسی های تغذیه و ترانزیستور و بسیاری دیگر از قطعات شکل گرفته شده است. که این قطعات بنا بر اصولی به یکدیگر مربوط و متصل شده اند و یک ساختار پیچیده ای را تشکیل داده اند. در مرحله نخست بایستی این قطعات را شناسایی کرده و هر یک از آنها امتحان نماییم. سپس بایستی ربط هر یک از این قطعات را در کنار قطعه دیگر بدانیم. برای آشنایی با سخت افزارهای موبایل بایستی اصول الکترونیک را کاملا اموخته باشیم و از آن اطلاع کافی داشته باشیم به این جهت که بتوانیم قطعات معیوب را شناسایی نماییم.

در سخت افزار موبایل به نظر می آید که آیسی تغذیه سخت ترین سخت افزار یک موبایل میباشد حائز اهمیت است به این علت که تمام ولتاژهای ایجاد شده به قسمتهای گوناگون موبایل وارد گشته و در صورتی که آیسی تغذیه معیوب باشد منجر به عدم کارایی قطعات مرتبط با ایسی می شود. برای نمونه چنانچه که بلندگوی موبایل قطع شود بایستی علت یابی نماییم و این عیب را رفع کنیم که در این حالت پله پله بایستی به مرحله قبل برویم و مشکلات را از مرحله قبل ریشه یابی نماییم و برطرف کنیم.

 

یک گوشی موبایل به علت نصب نرم افزارهایی که روی آن انجام شده دارای کاربرد و قابلیت های متعددی میباشد. نرم افزارهای یک موبایل می تواند اندروید یا  بادا ، جاوا و دیگر سیستم عاملها باشد که قابلیت نصب روی گوشی های موبایل را دارا میباشد.

نرم افزارهای موبایل:

حال در اینجا قصد داریم که برای شما از آموزش نرم افزارهای موبایل صحبت کنیم. چنانچه که قصد اضافه کردن قابلیت های گوناگون به موبایل خود را دارید بایستی نرم افزاری را مناسب با سیستم عامل موبایل خود انتخاب کنید و آن را روی موبایل خود نصب نمایید. نرم افزارهای موبایل نرم افزارهایی از قبیل نمایش وضعیت باتری ، اپلیکیشن بازار ، اپلیکیشن پخش فیلم ، اپلیکیشن پخش صدا ، اپلیکیشن بلک لیست ،و نیز نرم افزارهایی از قبیل اینستاگرام و واتس آپ و تلگرام و بسیاری از موارد دیگر میباشد که این نرم افزارها امکانات گوشی شما را ارتقا میدهند. امروزه اموزشهای نرم افزارهای موبایل را مجتمع های فنی به طور کلاسهای حضوری برگزار مینمایند.

موارد آموزش نرم افزارهای  اندروید عبارتند از:

فلش کردن تمامی دستگاه های اندروید که از قبیل سامسونگ.سونی. هواوی.HTC و … میباشد.

آموزش نصب کلیه برنامه و نرم افزار های تخصصی که اعم از نرم افزارهای کاربردی و انواع بازی ها میباشد.

آموزش روت در تمام برندهای گوشی حتی HTC

روش بکاپ گیری از پوشه EFS توسط اپلیکیشن Root Explorer که در اینجا برایتان بکاپ گیری از یک نرم افزار را به طور خلاصه آورده ایم

در این جا بایستی ابتدا برنامه Root Explorer دانلود و اجرا نمایید.

در تب ROOT بر روی گزینه mount R/W کلیک نمایید تا mount R/O شود (دسترسی سوپریوزر را بدهید)

فولدر EFS را تاچ نمایید و نگه دارید سپس گزینه zip this folder بزنید و بعد   stayرا بزنید (پوشه EFS فشرده و در پوشه Speedsoftware ریخته میشود)

از برنامه خارج شوید، مدیریت فایل را باز کنید در مموری داخلی فولدر speedsoftware باز نمایید و در پوشه Archive فایل efs.zip در یک جای مطمئن کپی کنید و نگه دارید.