آبان 3, 1399 8:26 ب.ظ

ایران سرویس

خیابان بهبودی، نرسیده به نصرت، جنب بانک سپه، پلاک 145،ساختمان بنیامین،طبقه 5 واحد 18
دفتر مرکزی: 66097851  مرکز تعمیرات: 66097859  شعبه شرق: 77978135  شعبه هفت تیر: 88836102  شعبه جنوب: 55300568   شعبه غرب: 44153186   شعبه شمال 26721443   شعبه اسلامشهر و رباط کریم: 56746602

 علت وجود خطوط اضافی در صفحات کپی شده چیست ؟
علت وجود خطوط اضافی در صفحات کپی شده چیست ؟

علت وجود خطوط اضافی در صفحات کپی شده چیست ؟

احتمال دارد خطوط اضافی در کپی اسناد یا صفحات پرینت شده به چند علت متفاوت اتفاق بیفتد.

خطوط سیاه و یا رنگی اضافی در یک صفحه کپی شده

شایع ترین دلیل ایجاد خطوط اضافی در کپی ، کثیف بودن شیشه دستگاه است. گاهی اوقات شما نمی توانید ببینید که شیشه کثیف است. اما اسکنر به راحتی آلودگی ‎ها را دیده و خطوطی را روی کپی های شما ایجاد خواهد کرد.

پاک کردن شیشه دستگاه کپی

ممکن است بیش از یک شیشه وجود داشته باشد، بنابراین همه آنها را پاک کنید. به طور معمول یک شیشه بزرگ و یک شیشه کوچکتر برای فیدر کاغذ (ADF) وجود دارد. گاهی نوارهای سفید و اصلاح کننده روی شیشه ‎ها وجود دارند. هر چند که این نوارها سفید هستند، اما می توانند خطوط سیاهی را روی نسخه‎ های کپی ایجاد کنند. همچنین گاهی اوقات تونر یا جوهر از مخزن اصلی نشت کرده و به شیشه می چسبد.

از یک حوله بدون پرز برای پاک کردن شیشه استفاده نمایید. اگر مجبورید از یک حوله کاغذی استفاده کنید، باید مراقب پرزهایی که در پشت آن قرار دارد، باشید. چرا که پرزها می ‎توانند منبع خطوط جدیدی در نسخه های چاپی باشند. بنابراین به دقت و از زاویه های مختلف نگاه کنید تا مطمئن شوید که شیشه تمیز است. حتی می‎توانید از یک تیغه استفاده کرده و برای اطمینان کامل از تمیز بودن شیشه، تیغه را روی سطح آن بکشید. احتمالا بعد از کشف آثارغیر قابل مشاهده‎ ای مانند یک تکه چسب مایع که به شیشه چسبیده است شگفت زده خواهید شد.

بخوانید  خاموش شدن ناگهانی گوشی

استفاده از برخی شیشه شوها مثل شیشه شوهای چند منظوره ممکن است به شیشه آسیب نرساند، اما بعضی از تکنسین ها بر این عقیده اند که این گونه مواد باقی مانده‎هایی از خود به جا گذاشته و باعث بخار گرفتن شیشه می ‎شوند. و یا بدتر از آن باعث می ‎شوند که فیدرهای اتوماتیک کاغذ به خوبی عمل نکنند. بنابراین بهتر است به فکر استفاده از آنها نباشید. تا زمانی که بتوانید شیشه را به طور کامل پاک کنید، به مشکلی برنخواهید خورد. یک تکه پارچه بدون پرز که با آب مرطوب شده، اغلب به اندازه کافی خوب عمل می کند.

شیشه بزرگ موجود در بالای دستگاه کپی به آسانی قابل دیدن است، اما به دنبال یک شیشه باریک دیگر نیز که در نزدیکی شیشه بزرگ و همچنین در بالای دستگاه قرار دارد، بگردید. شیشه باریک توسط فیدر کاغذ استفاده می شود. اگر دستگاه شما هم یکی از آنها دارد، مطمئن شوید که آن را نیز تمیز کرده اید. همچنین ممکن است فیدر کاغذ شما یک شیشه در مسیر تغذیه / اسکن کاغذ داشته باشد. اگر امکان دسترسی به این شیشه را دارید، آن را نیز تمیز کنید.

تمیز کننده شبکه / سیم کرونا

بعضی از ماشین ها دارای یک تمیز کننده برای سیم شارژ (سیم کرونا / شارژ شبکه) هستند که می‎توانید از آن استفاده نمایید. اگر دستگاه شما نیز مجهز به یکی از این تمیز کننده ها است آن را می‎توانید در پشت کاور جلویی دستگاه پیدا کنید. دسته آن رنگی است و به شما کمک می‎ کند تا راحتتر آن را پیدا کنید. تنها کاری که باید انجام دهید این است که به آرامی آن را بیرون بکشید و دوباره به عقب برگردانید. این حرکت رفت و برگشتی را 3-4 بار تکرار نمایید.

بخوانید  کد های خطا در پرینتر

شیشه باریک مربوط به لیزر را پاک کنید

شیشه باریکی در دستگاه‎های کپی وجود دارد که لیزر در مسیر خود از روی آن عبور کرده و روی درام طرحی از نوشته ها می ‎اندازد. در اکثر ماشین ها روش هایی برای تمیز کردن این شیشه در نظر گرفته شده است. تمیز نبودن این شیشه علت بسیار رایجی است که باعث ایجاد خطوط رنگی در کپی با ماشین های رنگی می ‎شود. همچنین یک علت رایج برای ایجاد خطوط سیاه هنگام کپی با هر دو نوع ماشین‎ سیاه و سفید و رنگی است.

بیشتر بدانید: خطوط اضافی در صفحات کپی شده

برای تمیز کردن آن باید کاور جلویی دستگاه را باز نموده و احتمالا باید مخزن جمع آوری تونر را بردارید. سپس می‎ بایست ابزار تعبیه شده برای تمیز کردن را پیدا کنید (تکنسین‎ها به آن مسواک می‎ گویند). این مسواک گاهی اوقات به درب متصل بوده و یا در محفظه‎ ای در سینی بالایی کاغذ قرار دارد. اندازه آن دراز و بلند است، چرا که باید بتوان با آن به داخل ماشین دسترسی پیدا کرد و در انتهای آن یک قلم مو یا یک چیز نرم قرار دارد.

سپس می‎بایست دهانه ای را نزدیک یونیت درام یا یونیتی که مسواک داخل آن است شناسایی نمایید. این دهانه رنگی است تا توجه شما را به خود جلب نموده و بتوانید به آسانی آن را پیدا کنید. ابزار تمیز کننده تنها به یک طریق می ‎تواند وارد شود، بنابراین سعی نکنید آن را با فشار وارد کنید. ابزار را به آرامی به داخل هل دهید، ممکن است لازم باشد کمی آن را بچرخانید. در تمام مسیر آن را به داخل دهید تا جایی که متوقف شود و سپس به دقت و به طور کامل آن را خارج نمایید. 3-4 بار این کار را تکرار کنید. اگر ماشین یک کپی رنگی باشد، 4 دهانه یا حفره وجود خواهد داشت که باید تمیز شوند. هر یک برای یکی از واحدهای درام.

بخوانید  نوت بوک سه بعدی

دیگر علل ایجاد خطوط اضافی در کپی

اگر مراحل بالا را انجام داده اید و همچنان در نسخه های شما خطوطی وجود دارد، برای حل مشکل ممکن است نیاز به سرویس دستگاه داشته باشید. ممکن است خراش‎هایی روی درام وجود داشته باشد، واحد فیوزینگ ممکن است یک غلتک فرسوده داشته باشد، و یا کمربند انتقال یا غلتک انتقال ممکن است باعث بروز مشکل شده باشد.

دولوپر یونیت ممکن است مشکلی داشته باشد و یا اینکه یکی از یونیت‎های تمیز کننده معیوب باشند. در این صورت می توانید این واحدها را تعویض نمایید، اما توجه داشته باشید که هزینه آنها بالا است. اگر از یک کارشناس حرفه ای کمک بگیرید احتمالا به شما کمک خواهد کرد تا بتوانید در دراز مدت در پول و وقت خود صرفه جویی نمایید.

تعمیرات تخصصی فتوکپی

ایران سرویس

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *